Pod lupą: Melon żółty

melon1

Melon  to duży, twardy i dyniowaty owoc o żółtej skórce. Melony to tak naprawdę warzywa, sprzedawane jako owoce.  Bliskim kuzynem melona jest ogórek :).  Melony są bardzo zdrowe i smaczne, wykorzystywane zarówno w kuchni jak i w kosmetyce.  Melon znakomicie nadaje się do sałatek zarówno tych słodkich, jak i pikantnych. Melon jest również popularnym składnikiem drinków i sorbetów.

melon1

Melony są bardzo bogate w:  cukier, karoteny, witaminy B1, B2, B6, PP, E, C, A, kwas pantotenowy, związki mineralne, zwłaszcza potas. Owoce te w 90% składają się z wody, sok z melona doskonale gasi pragnienie, a nektar ma właściwości moczopędne i przeczyszczające. Melon zalecany jest dla osób w rekonwalescencji po ciężkiej chorobie, natomiast powinny go unikać osoby z cukrzycą i z zaburzeniami trawienia. Jest owocem niskokalorycznym – około 100g dostarcza tylko 40 kcal.

melon2

Melon podobnie jak jego kuzyn ogórek bardzo korzystnie wpływają na urodę i stan naszej skóry. Sok z melona doskonale nawilża suchą cerę, działa także kojąco , usuwa zanieczyszczenia i łagodzi podrażnienia. Miąższ melona można stosować także w leczeniu wyprysków i stanów zapalnych skóry! Doskonale chłodzi i pozostawia uczucie świeżości.

Jakiego melona wybrać w sklepie i jak go jeść?

Zwróć uwagę na wagę melona – cięższe owoce będą bardziej dojrzałe. Jak się dostać do melona? To najlepiej pokazuje filmik Pascala Brodnickiego, który wklejam poniżej. 🙂

 

  • Bardzo lubię melony, ten jest dobry i jeszcze melon galia należy do moich ulubieńców 🙂

  • Uwielbiam melony wszelkiej maści, i podoba mi się w nich to, że można wykorzystać go (rany jak to zabrzmiało:) na wiele sposobów 🙂

    • Jak tylko można to zawsze warto wykorzystać! Nie ważne jak to brzmi 😛